Болка во вратот

симптоми на болка во вратот

Не постои возрасен човек кој никогаш во животот не почувствувал болка во вратот. Секоја четврта жена и секој шести маж постојано го доживуваат. Седечкиот начин на живот и времето поминато на компјутер го влошуваат проблемот. Болката во вратот може да се појави и поради артроза на рамениот зглоб и која било друга болест во оваа област, горниот дел од грбот и рацете или задниот дел од главата. Од оваа статија можете да научите сè за болката во вратот и како да ја елиминирате.

Причини за болка во вратот

Најчести причини се следниве болести:

 • Цервикална остеохондроза, комплицирана со испакнување или хернија на интервертебралните дискови. Најчеста и најважна причина за болки во вратот. Болката е поврзана со стискање на корените на 'рбетниот нерв со делумно или целосно уништени интервертебрални дискови. Болката е многу силна, ненадејна, може да биде локализирана само во вратот (на едната или двете страни) или да зрачи на други области - на главата, задниот дел од главата, раката, грбот, под сечилото на рамото итн. Третманот се состои на болка терапија, реставрација на ткивото на рскавицата на дисковите и зајакнување на мускулите на вратот. Понекогаш таквите пациенти бараат помош од неврохирург за да го отстрани уништениот диск.
 • Анкилозен спондилитис (ревматоиден спондилитис, анкилозен спондилитис) е автоимун воспалителен процес во зглобовите на цервикалниот 'рбет. Болеста обично се развива постепено незабележливо, се шири по должината на 'рбетот од дното кон врвот. Последна е зафатена цервикалниот регион. Се манифестира како болка во вратот, вкочанетост во движењето, која исчезнува по почетокот на физичката активност. Со текот на времето, болката се интензивира и 'рбетот станува неподвижен. Долготрајниот третман со ревматолог ќе помогне.
 • Артроза на фасетните зглобови на цервикалниот 'рбет (нековертебрална артроза). Причината за болка во вратот и задниот дел на главата во овој случај се дегенеративно-дистрофични промени во малите зглобови што ги поврзуваат цервикалните пршлени. Често има професионално потекло, се развива при работа во стационарна состојба со наведната или присилно свртена глава или по претрпени повреди. Симптоми: болка на местото на лезијата, зрачи до рамото и крцкање при движење, понекогаш главоболки, вртоглавица, висок или низок крвен притисок, оштетување на слухот. Третман од невролог и ревматолог.
 • Тортиколис е промена во положбата на вратот што го спречува вртењето на главата и другите движења. Може да биде вродена (кај деца) и стекната (кај возрасни) по повреди, наспроти позадината на груби лузни на кожата, постојан спазам на цервикалните и окципиталните мускули при дегенеративно-дистрофични и воспалителни процеси во 'рбетот и околните меки ткива. Симптоми: навалување на главата и подигнато рамо на заболената страна, болка во вратот и задниот дел на главата кога се обидувате да ја навалите главата во спротивна насока. Болката се зголемува со физичка активност и стрес. Третманот може да биде конзервативен (за грчеви) или хируршки, спроведен од хирург или ортопедски трауматолог.
 • Синдромот на миофасцијална болка (МПС) е поврзан со иритација на нервните завршетоци во мускулите, што доведува до нивен спазам и болка.

Клиничка анатомија на вратот

анатомија на вратот

Во случај на дегенеративно-дистрофични заболувања на 'рбетот, како и артритис на фасет (помеѓу поединечни пршлени) зглобови, коскените израстоци или отечените меки ткива можат да ја компресираат вертебралната артерија, што доведува до нарушување на снабдувањето со крв во мозокот, главоболки и вртоглавица . Болката може да биде и последица на компресија на 'рбетните корени кои се протегаат од' рбетниот мозок. По должината на плексусот на брахијалниот нерв, таквата болка зрачи на раката.

Прва помош за болки во вратот - што да правам

Болката во вратот може постепено да се зголемува, но понекогаш се појавува акутно, ненадејно во форма на лумбаго со зрачење на други области. Тешко е да се издржи таквото страдање. Што да направите, како да се ослободите од нив?

Таблети и масти за болки во вратот

Алгоритам за самопомош за итни случаи:

 • Земете седатив - паниката само ја влошува ситуацијата; може да земете: 20 капки смирувачки капки или таблета со супстанцијата левоментол раствор во ментил изовалерат под јазикот; овие лекови не само што ги смируваат, туку и ги прошируваат крвните садови, што пак помага да се намали мускулниот спазам и придружната болка; Може да земете и 1-2 таблети екстракт од валеријана или кој било друг седатив што го имате при рака.
 • Земете лекови против болки (опционално).
 • За да се ослободите од болната болка, можете да користите надворешни лекови против болки: масти, гелови, лепенки.

Вежби за болки во вратот

Ако болката не е многу силна, е болна по природа и е комбинирана со вкочанетост, тогаш можете да се обидете да се ослободите од неа со помош на вежби. Тие треба да се изведуваат непречено, без да се прават нагли движења. Приближен сет на вежби кои ја ублажуваат болката:

 • почетна позиција (IP) - лежи на грб, главата на рамна перница; Силно притиснете ја главата на перницата и држете додека не изброите 5; направете пауза и повторете; направи 5 – 7 пристапи;
 • IP - лежи на левата страна, главата на рамна перница; подигнете ја главата и држете ја во оваа положба до броење од 5; направи кратка пауза, а потоа најмалку пет пристапи;
 • IP - лежи на ваша страна десно; повторете ја претходната вежба на десната страна;
 • IP - лежи на стомак, со рацете споени на задниот дел од главата; кренете ја главата нагоре, спротивставувајќи се со рацете; секој пристап – 5 секунди со кратка пауза, повторете 5 – 7 пати.

Контраиндицирано е да се ублажи силната акутна болка со вежби.

Во такви случаи, подобро е да го држите вратот мирен, користејќи, на пример, јака Shants. Но, продолжената имобилизација доведува до слабеење на мускулниот корсет и влошување на ситуацијата. Затоа, јаката Shants може да се користи за намалување на болката пред да се консултирате со лекар. Само специјалист може да го одреди времетраењето на имобилизацијата.

Откако целосно или делумно ќе го отстраните синдромот на болка, треба да посетите лекар, во спротивно ќе се врати и ќе биде доста тешко да се ослободите.

Вежби за болки во вратот

вежби за болки во вратот

Што да не правите ако имате болки во вратот

Ако често имате болки во вратот, треба да запомните дека не треба:

 • да се биде во принудна положба долго време со напнат врат - се развива болен мускулен спазам;
 • подигнете тегови, изведувајте тешка работа - се јавува микротраума на 'рбетот со ткивата лоцирани во негова близина, постепено уништување на 'рскавичните и коскените структури;
 • често се изложени на стрес - тие се придружени со васкуларни грчеви, што негативно влијае на циркулацијата на крвта и состојбата на 'рбетот;
 • пушење, често пиење алкохол - придонесува за постојана вазоконстрикција;
 • хипотермија - мускулите лоцирани во близина на 'рбетот стануваат воспалени, се развива миозитис;
 • спиењето на висока мека перница значи да се остане во непријатна статична положба долго време;
 • направете ненадејни вртења на главата - можно е ненадејно стегање на нервот и појава на силна болка.

Кога треба итно да посетите лекар

Не двоумете се да побарате лекарска помош ако:

 • болката во вратот се јавува редовно и не секогаш целосно се ублажува со лекови против болки;
 • сте доживеале болен напад за прв пат или веќе постојано сте го доживеале, кога секое движење носи тешко страдање;
 • синдромот на болка е придружен со општи нарушувања: треска, треска, итн. ;
 • одеднаш имаше акутна краткотрајна болка во вратот лево, зрачи на раката, рамото или на задниот дел од главата - знак за акутно нарушување на циркулацијата во пределот на срцевиот мускул (напад на ангина );
 • се појавија ненадејни напади на главоболка и вртоглавица, понекогаш со губење на свеста - знак на компресија на вертебралната артерија.

Ако се појават такви симптоми, нема смисла да се лекувате: ова само ќе го влоши проблемот. Никакви народни лекови или совети од баба нема да помогнат.

Само лекар може да помогне во ублажување на болката со развивање на индивидуален план за лекување врз основа на испитување и утврдување на точна дијагноза. Ако се двоумите со кој лекар да контактирате, одете на состанок со терапевт, тој ќе ја разбере ситуацијата и, доколку е потребно, ќе ве упати на друг специјалист.

Видови на болки во вратот и како да се справите со нив

Синдромот на болка може да се манифестира на различни начини: само на едната страна од вратот или насекаде, локално или зрачи на други делови од телото. Ајде да се обидеме да откриеме што покажува појавата на болка и што да правиме во секој конкретен случај.

Тешка болка во вратот поради коронавирус и АРВИ

Секоја вирусна инфекција може да биде придружена со болка во вратот. Ова се должи на интоксикација предизвикана од инфективниот агенс. Откако лицето ќе закрепне, овие симптоми исчезнуваат.

Но, кај некои луѓе, по неколку дена или недели по вирусна инфекција, синдромот на болка повторно се појавува, понекогаш е придружен со оток на 'рбетот и вкочанетост на движењето (главата тешко се врти на страните) наутро.

Оваа состојба бара итно испитување, бидејќи може да биде поврзана со автоимуни процеси во фасетите (сврзувачки пршлени) зглобови на 'рбетот.

Инфекцијата со коронавирус има сериозно влијание врз имунолошкиот систем, предизвикувајќи различни нарушувања во неговото функционирање. Ако некое лице има предиспозиција за автоимун процес (блиски роднини кои страдаат од такви болести), тогаш сосема е можно вирусната инфекција да послужи како почетна точка (активатор) за нејзиниот почеток. Што да направите: посетете терапевт или ревматолог.

Тешка болка во вратот и треска

температура со болка во вратот

Ако силната болка во вратот се појави одеднаш и е придружена со треска, тогаш ова укажува на присуство на акутен воспалителен процес:

 • вирусна инфекција или егзацербација на некој хроничен воспалителен процес (бронхитис, синузитис, итн. ) - во овој случај, болеста е придружена и со катарални симптоми - кашлица и течење на носот; што да направите: ако болката не е премногу силна и температурата не е висока, можете да почекате да посетите лекар; упорноста на болката по закрепнувањето треба да биде причина да се консултирате со лекар;
 • бактериски гнојни воспалителни процеси - апсцеси, флегмони; што да правите: консултирајте се со хирург, бидејќи симптомите може да се отстранат само со операција;
 • автоимун процес во зглобовите на цервикалниот 'рбет; првите симптоми се појавуваат неколку дена или недели по акутниот воспалителен процес, нема катарални симптоми; што да правите: веднаш консултирајте се со лекар; само-лекувањето е контраиндицирано.

Тешка болка во вратот, зрачи во главата

Понекогаш се појавува акутна, ненадејна болка во вратот во 'рбетниот регион, зрачи кон главата (цервикокранијалгија), поврзана со стискање на' рбетните корени кои се протегаат од 1-ви и 2-ри цервикални пршлени (C1 - C2) со пренос на болка на тригеминалниот нерв , чии јадра се наоѓаат во горните делови на 'рбетниот мозок. Ова е таканаречениот синдром на радикуларна болка, може да биде многу силен и доста долг. Што да направите: како самопомош, можете да земете таблета против болки и да нанесете фластер за анестезија на болното место.

Ако болката не исчезне, тогаш повикајте брза помош, лекарот може привремено да ја отстрани болката. Но, откако ќе ги отстраните, дефинитивно мора да се консултирате со невролог.

Болната болка во вратот и задниот дел на главата може да биде резултат на компресија на вертебралната артерија. Во такви случаи, тоа е често придружено со вртоглавица и несвестица, бидејќи мозокот страда од недостаток на кислород.

Слична болка може да се појави и со висок крвен притисок (БП). Нападот е придружен со гадење и повраќање. Што да направите: болката во вратот и во задниот дел на главата е опасна, па ако се појават, треба да повикате брза помош.

Вратот и рамената болат

Болната болка во вратот може да зрачи до рамената. Типично, болката во вратот и рамената е поврзана со спазам и напрегање на мускулите кога невроваскуларниот пакет помеѓу скалените мускули е компресиран. Се појавува утринска вкочанетост, поради постојана болна болка, главата е во присилна положба: малку е навалена напред и кон погодената страна. Ако крвниот сад е исто така компресиран, може да се појави вртоглавица, затемнување на очите и несвестица. Зрачењето на болката од вратот до рамената е исто така карактеристично за остеохондрозата и артрозата на фасетните зглобови на 5-6 пршлени (C5-C6). Кога патолошкиот фокус е локализиран во C5, болката зрачи долж предната надворешна површина на рамото, така што пациентот не може да ја помести раката на страна.

Што да направите: не можете да толерирате такви симптоми, не можете сами да ги излекувате, треба да се консултирате со невролог.

Болка во вратот на десната или левата страна

Ако ве боли вратот на едната страна:

 • многу силен ненадеен напад- знак на повреда на 'рбетните корени на десната или левата страна; Лепенка со лидокаин може да помогне, но ова е привремена мерка, неопходна е контакт со невролог;
 • ненадејна пароксизмална кратка, но остра болка во левиот врат– може да биде симптом на ангина пекторис; ако таквите симптоми се повторат, треба да побарате помош од терапевт или кардиолог;
 • болна болка на левата или десната страна– често се развива со продолжена напната положба на главата поради спазам на мускулите на вратот; За ублажување на спазмите, користете масти и лепенки за ублажување на болката; Кога ќе се појават болни мускулни грчеви, треба да го следите вашето држење и да избегнувате работа во која вашата глава е во статична напната положба подолго време.

Што да направите: ако имате постојана или редовно повторувачка болка на десната или левата страна на вратот, подобро е да започнете со консултација со терапевт.

Тешка болка во грбот и вратот

болка во вратот поради остеохондроза

Болни сензации во грбот, пренесени на вратот, обично се последица на остеохондроза на цервикоторакалниот 'рбет. Постои постепено уништување на 'рскавицата интервертебрална рампа за апсорпција на шок - дискот. Дискот станува потенок, пука и може делумно или целосно да се прошири надвор од 'рбетниот столб, стискајќи ги нервните корени, што е придружено со силна болка во грбот што зрачи до вратот. Болните сензации се влошуваат со грчеви на мускулите на грбот и вратот.

Кога е зафатен C6, болката во вратот зрачи во скапулата, рамениот појас, рамото, подлактицата и 1 прст. Во исто време, мускулната сила се намалува и движењата во раката бараат дополнителен напор. Оштетување на C7 - брановите на болка се пренесуваат на скапулата, задниот дел на раката, показалецот и средниот прст. Симптоми на оштетување на C8 - можно зрачење на болка долж задната внатрешна површина на раката до малиот прст.

Што да направите: за ублажување на болката, треба да земете анестетик орално и да нанесете гел за анестезија на кожата. Откако ќе се намали болката, консултирајте се со невролог.

Таква болка во задниот дел на вратот може да се појави и со сколиоза - странично искривување на 'рбетот. Сколиозата може да доведе до стискање и компресија на пршлените, стегнати нерви и постојана болна болка во грбот. Што да направите: третманот го спроведува ортопед-трауматолог.

Тешка болка во вратот со зрачење

Понекогаш болката во вратот се шири и на други области. Ова се таканаречените упатени болки, при кои импулсите на болка од главниот фокус се шират по нервните влакна што ги поврзуваат одделните делови од телото и внатрешните органи.

Болните бранови можат да зрачат:

во уво -болни сензации имаат различно потекло; најчесто тие се поврзани:

 1. со воспалителни заболувања на ENT органите - болки во грлото, хроничен тонзилитис, ларингитис, фарингитис; обично ова е воспалено грло и уво, придружено со симптоми како што се треска, болно болки во грлото, кашлица; кај хронични воспалителни процеси, болеста не е толку акутна, без треска, болката е умерена;
 2. со дегенеративно-дистрофични заболувања на цервикалниот 'рбет (остеохондроза) и нејзините последици - испакнување и хернијација на дискот; Синдромот на цервикална болка е поврзан со стискање на 'рбетните корени од страна на диск што излегува надвор од' рбетниот столб или обрасната коскено ткиво на пршлените; упатената болка во увото со остеохондроза е знак за компресија на нервниот корен на третиот цервикален пршлен (C3);
 3. со артритис (воспаление) или артроза (метаболички нарушувања) во фасетните зглобови C3 - C4, поврзувајќи ги цервикалните пршлени;

Во забите -болно зрачење на забите:

 1. обично се поврзува со остеохондроза - оштетување на C3-C4 пршлените;
 2. имаат рефлектирачки карактер; ова се должи на проблеми со забите: длабок кариес и периодонтитис на забите на страничниот дел на забот на горната вилица; разни малоклузии; болката може да зрачи од усната шуплина надолу до вратот, често има чувство дека тоа е вратот што боли, зрачејќи до забите на десната или левата страна; што да правам: третирајте или отстранете ги оштетените заби, вратете го залак; синдром на рефлектирана болка може да биде поврзан со артритис или артроза на темпоромандибуларниот зглоб (ТМЗ) - се чини дека забите ве болат и болката зрачи до вратот;

Во очите -ако се зафатени горните цервикални пршлени (остеохондроза, артритис или артроза на фасетните зглобови), болката по чувствителните гранки на нервите на вратот може да зрачи до очите или ткивата околу очното јаболко;

Во храмот -често знак на цервикална остеохондроза или артроза (артритис) на ТМЗ;

Во твојата рака -со цервикална остеохондроза или артритис (артроза) на C6-C8 зглобовите, како и со спазам на цервикалните мускули;

Во лопатката &ndah;оштетување на C6 – C7, како и гленохумерален периартритис;

во клучната коска -синдром на болка може да се развие по повреда на клучната коска и да се пренесе долж нервните влакна на брахијалниот плексус до вратот, како и со артритис или артроза на рамениот зглоб.

Кога брановите на болка зрачат кон други органи и ткива, самиот пациент е тешко да сфати што боли и со кој специјалист да контактира. Затоа, најдобро е да започнете со терапевт, тој ќе сфати каде понатаму да го упати пациентот.

Тешка болка во мускулите на вратот

Болката во мускулите на вратот обично е поврзана со разни повреди и болести на 'рбетот, но може да се манифестира и како независна болест - синдром на миофасцијална болка.

Што да направите: третманот може да започне од невролог, но може да биде потребна консултација со ревматолог.

Задниот дел на вратот многу боли

Болката во задниот дел на главата и вратот е најчесто поврзана со цервикална остеохондроза и патологија на фасетните зглобови на вратните пршлени. Ова е придружено со болен спазам на мускулите на вратот.

Што да направите: подобро е да започнете со консултација со невролог; можеби по прегледот тој ќе го упати пациентот кај ревматолог.

Болка во предниот дел на вратот во пределот на гркланот

Болни сензации во цервикалниот регион напред, во комбинација со нарушено голтање, може да се појават со растот на ткивото на тироидната жлезда (воспалителен процес, гушавост). Во исто време, надворешното зголемување не е секогаш забележливо, бидејќи гушата може да расте зад градната коска.

Што да направите: итно контактирајте со ендокринолог.

Ларинксот може да боли поради акутни и хронични заболувања на органите на ОРЛ. Ваквите болести се придружени со кашлица, болки во грлото, а понекогаш и зголемување на телесната температура. Особено опасен е ларингитисот, придружен со болка, лаење кашлица и ризик од отекување на гркланот.

Што да направите: контактирајте со терапевт или отоларинголог.

Болка во вратот при вртење или свиткување

Синдром на миофасцијална болка со рефлексија во пределот на увото и очното јаболко при вртење

синдром на миофасцијална болка

Болните вртења и навалувања на главата може да бидат последица на:

 • остеохондроза и повреда на 'рбетните корени; синдромот на болка е силен и ненадеен, речиси е невозможно да се сврти или навалите главата; што да правам: итно посетете невролог;
 • акутна повреда на вратот или продолжена микротраума; во отсуство на промени во коските (фрактури, дислокации), синдромот на болка е поврзан со спазам и последователно воспаление на мускулите на вратот; што да правам: побарајте помош од невролог;
 • искривување на 'рбетот - сколиоза; болката е болна по природа и се интензивира при свиткување на вратот; што да правам: контактирајте со ортопед-трауматолог.

Болка во вратот после спиење

Типично, таквите болки ретко се појавуваат од никаде; почесто тие се поврзани со некоја скриена болест на 'рбетот или цервикалните мускули. По спиење се појавуваат со продолжена неправилна положба на главата, што доведува до компресија на крвните садови и нервите. По спиење, ова се манифестира како болна болка, вкочанетост и ограничување на движењето. По некое време ова исчезнува.

Што да направите: контактирајте со невролог и уверете се дека немате сериозна патологија.

Тешка болка и крцкање во вратот

Причините за болка во вратот придружена со крцкање може да бидат остеохондроза, артроза на фасетните зглобови или зголемена подвижност на цервикалните пршлени. Во секој случај, ова е знак на патолошки процес, кој може да се утврди само по преглед.

Што да направите: контактирајте со невролог, но можеби ќе ви треба помош и од други специјалисти.

Третман на болести кои предизвикуваат болки во вратот

Постојат лекови против болки за привремено ослободување од болка, но за целосно да се ослободи пациентот од маките, лекарот мора да спроведе преглед и да ја открие причината за болката. Пациентот не може сам да го направи тоа, тој треба да оди на клиника.

Дијагностика

дијагноза на болка во вратот

Клинички преглед на вратот - прва фаза на дијагноза

За време на првичното назначување, лекарот спроведува клинички преглед на пациентот и, врз основа на неговите резултати, може да ги пропише следните дополнителни студии:

 • Лабораториски тестови– општи клинички, биохемиски и имунолошки тестови на крвта. Добиените податоци овозможуваат да се идентификуваат воспалителни, метаболички и автоимуни процеси.
 • Инструментални дијагностички методи:Рендген на погодениот дел од 'рбетот, доколку е потребно– рамо зглоб;Ултразвук на меките ткива;МРИ или КТ– подетален преглед на цервикалниот регион;електронеурмиографија– да се процени состојбата на корените на 'рбетниот нерв.

По прегледот, лекарот може да направи точна дијагноза и да препише третман.

Методи за лекување на болки во вратот

Третманот на синдромот на цервикална болка може да биде само индивидуален, бидејќи зависи од идентификуваните нарушувања и конечната дијагноза. Истовремените дијагнози - присуство на разни други болести кај пациентот - исто така мора да се земат предвид.

масажа за болки во вратот

Комбинацијата на модерни и традиционални ориентални техники му овозможува на пациентот веднаш да ја ублажи акутната болка.

Ова ја враќа надежта за нормален живот дури и кај пациентите со долгорочен силен болен синдром. По курсот, тие редовно доаѓаат во клиниката за превентивен третман, што им овозможува целосно да се ослободат од болката и да живеат нормален живот. Контактирајте го медицинскиот центар, лекарите дефинитивно ќе ви помогнат!