Како да се третира цервикалната остеохондроза

Цервикалната остеохондроза е придружена со непријатност и болка во вратот

Остеохондрозата е болест која ги зафаќа интервертебралните дискови и доведува до развој на реактивни промени во паравертебралните (паравертебралните) структури. Под влијание на голем број фактори, фиброзниот прстен се олабавува и јадрото пулпозус продира во него.

Доколку не се лекува во оваа фаза, патолошкиот процес завршува со пробивање на фиброзниот прстен и се јавува хернија на дискот. Тој, пак, почнува да ги компресира 'рбетните нерви или самиот' рбетниот мозок, што доведува до синдроми на компресија.

Карактеристики и фази на развој

Карактеристична карактеристика на остеохондрозата на цервикалниот сегмент е прилично разновиден сет на симптоми, кои вклучуваат главоболки и вртоглавица, нестабилност на крвниот притисок, чувство на недостаток на воздух, вкочанетост на горните екстремитети итн.

Сето ова не само што носи значителна непријатност во животот, туку и ја комплицира дијагнозата, бидејќи едно лице веднаш не се обраќа кај невролог, туку оди кај кардиолог, ортопед или терапевт. Третманот на цервикалната остеохондроза се пропишува земајќи ги предвид два фактори - физиолошки, што подразбира природно стареење на телото и патолошки - присуство на воспалителни или дегенеративни процеси кај пациентот.

Физиолошките промени се состојат во замена на јадрото pulposus со фиброзно ткиво, а клиничките манифестации се јавуваат само кога нервните корени се иритираат. Патолошки промени се забележани надвор од 'рскавицата и нужно се придружени со компресија на нервните завршетоци и крвните садови. Симптомите се болка на различни локации, крцкање и кликање при вртење на главата, мускулна слабост или вкочанетост.

Цервикалниот регион е најподвижен и доживува помалку стрес во споредба со торакалниот и лумбалниот регион. Кај возрасните тие не надминуваат 115 кг, додека долниот дел од 'рбетот може да издржи притисок до 400 кг. Сепак, вратните пршлени се разликуваат по својата структура - тие се потесни и повисоки, што ги прави ранливи на разни повреди и дислокации.

Третманот на остеохондрозата на цервикалниот 'рбет и неговото времетраење во голема мера зависи од стадиумот на болеста:

 • во почетната фаза на развој практично нема изразени симптоми, а само по сериозно оптоварување или како резултат на долг престој во статична положба, се чувствува силен замор и непријатност во мускулите на вратот;
 • втората фаза се карактеризира со промена на конфигурацијата на дисковите - тие почнуваат да се израмнуваат и попуштаат, што доведува до нестабилност на 'рбетниот столб. Синдромот на болка се јавува за време на движењата, што е предизвикано од компресија на нервните корени поради намалување на висината на интервертебралните дискови;
 • во третата фаза, се формира испакнување, што и претходи на интервертебралната хернија. Јадрото pulposus постепено се поместува и почнува да излегува надвор од анатомските граници. Поради стискање на нервните завршетоци или на 'рбетниот мозок, синдромот на болка се протега не само на пределот на вратот, туку и на целата област на јаката, како и на горните екстремитети. Главоболките и вртоглавицата се предизвикани од стегање на крвните садови;
 • Четвртата фаза на остеохондроза на цервикалниот 'рбет се карактеризира со уништување на дискови и формирање на коскени израстоци - остеофити. Болката станува постојана, движењата се ограничени, мускулите слабеат до степен на атрофија. Симптомите стануваат сериозни: забележано е губење на координацијата, острината на видот и слухот се намалува. Во оваа фаза веќе не е можно да се излечи цервикалната остеохондроза и се користат хируршки методи.

Принципи и методи на лекување

Терапијата за остеохондроза е секогаш сеопфатна и вклучува не само лекови, туку и физикална терапија, масажа, терапија за вежбање и диета. Лековите за итни случаи за силна болка се аналгетици. Лековите од групата НСАИЛ не се помалку ефикасни.

Со помош на нестероидни антиинфламаторни лекови, можно е не само да се ублажи болката, туку и да се олесни отокот, да се подобри циркулацијата на крвта и да се елиминира воспалението на нервните завршетоци. За да го подобрите ефектот, можете да користите масти и креми кои делуваат директно на изворот на болка и се побезбедни од таблетите.

За време на периодот на ремисија, се користат масти за затоплување и масажа кои содржат пчелен отров и растителни екстракти. Овие лекови помагаат да се ублажат мускулните грчеви, да се подобри циркулацијата на крвта и да се врати исхраната на воспалените ткива.

За ефикасен третман на остеохондроза, се препишуваат лекови од неколку групи:

 • мускулни релаксанти;
 • витамини од групата Б;
 • хондропротектори;
 • вазодилататори (вазодилататори);
 • диуретици (диуретици);
 • средства за подобрување на циркулацијата на крвта и реолошките својства на крвта.

Нормализација на циркулацијата на крвта

Подобрувањето на протокот на крв е една од најважните задачи во третманот на остеохондрозата. Земањето вазодилататори е неопходно за активирање на микроциркулацијата, проширување на васкуларниот лумен до физиолошки норми и разредување на крвта. Како резултат на тоа, мозокот добива исхрана и кислород во потребната количина, што позитивно влијае на неговото функционирање.

За да се ослободи пациентот од болни симптоми како што се вртоглавица и грчеви, се користат комбинации на вазодилатациони лекови со ноотропни или антитромбоцитни агенси. Во зависност од стадиумот на болеста и состојбата на пациентот, може да се препишат лекови кои ја подобруваат циркулацијата на крвта.

За поефикасен третман, овие лекови се комбинираат со антитромбоцитни агенси, како и со ноотропни лекови. Во случај на сериозно нарушена циркулација на крвта, лекарот може да препише краткотраен курс на инјекции; по отстранувањето на акутните симптоми, терапијата продолжува со орална администрација на таблети.

Елиминација на мускулни грчеви

Остеохондрозата е секогаш придружена со мускулна тензија каде што се наоѓа патолошкиот фокус. Подвижноста на погодената област е нарушена и се јавува болка. Хипертоничноста на скелетните мускули обично се смета како заштитна реакција на болка. За да се намали мускулната спастичност, се препишуваат мускулни релаксанти.

При лекување со мускулни релаксанти, треба да се земе предвид нивниот ефект врз психомоторните реакции и способноста за концентрирање. Ова се однесува на пациенти чии професионални активности бараат зголемена грижа, на пример, возачи на возила.

Хондропротектори

Хондропротективните агенси се користат за обновување и зајакнување на ткивото на 'рскавицата на интервертебралните дискови. Можно е да се третира остеохондрозата на цервикалниот 'рбет со помош на овие лекови само во раните фази, бидејќи во напредни случаи тие нема да имаат никаков ефект.

Кај здрава личност, хондроитинот се произведува во доволни количини, што обезбедува целосна хидратација на 'рскавицата. Ако поради некоја причина се наруши синтезата на хондроитин, ткивото на 'рскавицата ја губи влагата и станува потенко.

Хондропротекторите содржат хондроитин сулфат, глукозамин и хијалуронска киселина во различни комбинации. Кога се зема, се активира производството на сопствениот хондроитин, како резултат на што ткивото на 'рскавицата станува погусто и се обновува подвижноста на' рбетот.

Последната генерација на лекови содржи и дополнителни супстанции - витамини и антиинфламаторни компоненти.

Во повеќето случаи, на пациентите им се препишуваат хондропротектори во таблети, но понекогаш има потреба од интрамускулни или интраартикуларни инјекции. Може да се користат и локални производи, но тие имаат најмалку изразен ефект.

Вреди да се напомене дека ефектот на терапијата со хондропротектор ќе стане забележлив само по неколку месеци.

Физиотерапија

Дали е можно да се излечи остеохондрозата на цервикалниот 'рбет користејќи физиотерапевтски методи? За жал, невозможно е целосно да се ослободите од болеста, а физиотерапијата работи само во комбинација со третман со лекови. Главната цел на процедурите е да се стимулираат процесите на закрепнување во телото и да се елиминира болката.

Најефективните методи се:

 • електрофореза, која овозможува лековите да се доставуваат директно до погодената област;
 • ултразвук;
 • магнетна терапија;
 • дарсонвал;
 • ласерски.

Дејството на електрофорезата се заснова на употреба на струи со мала моќност што се снабдуваат со специјални плочи. Под плочите има тампони импрегнирани со лекови. Бидејќи електричната спроводливост на кожата е прилично ниска, медицинските супстанции продираат во длабоките слоеви и ја ублажуваат состојбата на пациентот.

Ако електрофорезата се изведува со анестетик, синдромот на болка се ублажува, а употребата на вазодилататор помага да се зголеми протокот на крв.

Постапка за физички третман на остеохондроза на цервикалниот 'рбет со употреба на дарсонвал

Резултатот од магнетната терапија е подобрена циркулација на крвта и намалување на манифестациите на воспалителниот процес - оток и болка. Третманот со магнети може да се спроведе дома, а во некои случаи дури и делумно може да го замени земањето лекови. За ова ќе ви треба посебен уред.

За лекување на болести на грбот, се користи ласер со низок интензитет со инфрацрвен спектар. Ласерските зраци продираат длабоко во ткивото и влијаат на деформираната област на 'рбетот. Како резултат на тоа, метаболичките процеси во ткивото на 'рскавицата се активираат, нервните завршетоци се ослободуваат од компресија и се обновува нормалното функционирање на мускулните структури.

Дарсонвал е уред со насочено дејство преку пулсна струја која брзо се распаѓа. Во текот на постапката, наизменична струја се доставува до телото преку стаклена електрода со гас и промовира:

 • зголемена циркулација на крвта;
 • намалување на прагот на болка на чувствителност;
 • подобрување на функцијата на нервниот систем;
 • нормализирање на тонот на крвните садови;
 • зголемување на одбраната на телото.

Вреди да се напомене дека Дарсонвал се користи во која било фаза на остеохондроза.

Исцелителната моќ на масажата

Терапевтската масажа за остеохондроза на цервикалниот 'рбет е несомнено најпријатниот, пристапен и ефективен терапевтски метод. Сепак, треба да му се довери на квалификуван специјалист. Можете да го масирате пределот на јаката додека седите или лежите на стомак. Главната работа е дека пациентот е удобен и може да се опушти.

Масажата започнува со движења на галење во правец од задниот дел на главата кон горниот дел од грбот. Галењето треба да ги покрие и страничните области на вратот. 10-12 удари се изведуваат со минимален напор, така што кожата не се движи во однос на мускулите.

Надолжното стискање се прави со палецот и показалецот, кои ја фаќаат кожата и, како да се каже, ја стискаат. Влијанието е ограничено на меките ткива; пршлените не се вклучени во процесот. Стискањето се прави многу внимателно, особено во првите сесии. Движењата одат паралелно со 'рбетот, 5-6 пати на секоја страна.

Следната техника е месење. Мускулите на вратот и горните раменици се загреваат со кружни движења на полу-свиткани прсти, прво по должината на 'рбетот, а потоа по страните на вратот. Бидејќи месењето влијае на длабоките слоеви на ткивото, тоа се прави во согласност со дијагнозата на пациентот, за да не се влоши патологијата.

Триењето е неопходно за да се зголеми циркулацијата на крвта со загревање на кожата. Се изведува со помош на врвовите на прстите или движењата на пилање на страничните површини на дланките.

Масажа на вратот помага да се релаксираат мускулите, да се ублажат напнатоста и болката

Дозволени се и кружни движења на триење. Триењето започнува од горниот дел на вратот и постепено се движи кон рамениот појас, фаќајќи го трапезиусниот мускул. Ако пациентот почувствува болка или непријатност, напорите треба да се намалат.

Сесијата завршува со потези, можете да ги менувате со стискања со низок интензитет. Конечно се применува вибрација. Вкупното времетраење на сесијата за масажа е 25-30 минути, стандардниот број на процедури е 10.

Ортопедски помагала

За да се минимизираат манифестациите на остеохондрозата и да се зајакне ефектот на третманот, се користат различни ортопедски производи. Посебно внимание треба да се посвети на положбата на главата и вратот за време на спиењето, бидејќи за време или по ноќниот одмор најсилно се чувствуваат непријатните симптоми - главоболка, зголемен крвен притисок, вртоглавица и непријатност во рамената.

Сите овие манифестации укажуваат на нарушување на циркулацијата на крвта, а ортопедската перница ќе помогне да се поправи ситуацијата.

При изборот на производ, треба да ги земете предвид следниве параметри:

 • Идеалната форма за пациенти со остеохондроза е правоаголна. Прицврстувачите и квадратните перници може да се користат за краткотраен одмор, строго не се препорачува спиење на нив;
 • висината мора да биде најмалку 5 см, но не повеќе од 10 см;
 • ширина - малку поширока од рамената на спиечот;
 • цврстина - средна. Премногу меки или тврди перници не се соодветни. Покрај тоа, ортопедските производи се произведуваат главно со средна цврстина.
Апликатор за игла во форма на валјак ја враќа подвижноста на 'рбетот во случај на цервикална остеохондроза

Друг корисен уред е апликатор за игла, кој лесно може да се користи дома. Овој уред е шилеста подлога изработена од еластичен материјал, која се нанесува на пределот на јаката.

Масажерот треба да се стави на мала тесна подлога или перниче за да се одржи свиокот на вратот и да нема премногу болно чувство. Во продажба има и модели во форма на ролери, кои се погодни и за третман на цервикална хондроза.

Можете да лежите на подлога за игла или валјак до половина час, но за првите сесии се доволни 5-7 минути. Се препорачува да ја смените положбата на телото или да се тркалате за време на употребата. Постапката се изведува 1 или неколку пати на ден.

Диететската исхрана е исто така важна компонента на сеопфатниот третман. Бидејќи вишокот килограми често е пречка за брзо закрепнување, подобро е од исхраната да се отстранат преработената храна и брзата храна и да се намали потрошувачката на сол и слатката сода.

Прашањето „дали може да се излечи цервикалната остеохондроза" ќе има позитивен одговор ако болеста се открие во рана фаза. Доколку се обезбеди компетентен пристап кон лекувањето и пациентот ги следи медицинските препораки, може да постигнете значително подобрување и да водите целосен, удобен живот дури и во старост. Бидете здрави!